אנרגיית רוח

אנרגיית רוח מתייחסת לתהליך יצירת חשמל באמצעות הרוח, או זרמי אוויר המתרחשים באופן טבעי באטמוספירה של כדור הארץ. טורבינות רוח מודרניות משמשות ללכידת אנרגיה קינטית מהרוח וייצור חשמל.

ישנם שלושה סוגים עיקריים של אנרגיית רוח:

  • טורבינות רוח שגודלן נע בין 100 קילוואט למספר מגה וואט, שם מועבר החשמל לרשת החשמל ומופץ למשתמש הקצה על ידי כלי חשמל או מפעילי מערכות חשמל.
  • טורבינות רוח קטנות בודדות מתחת ל -100 קילוואט המשמשות להפעלת בית, משק או עסק קטן ישירות ואינן מחוברות לרשת.
  • טורבינות רוח המוצבות בגופי מים גדולים, בדרך כלל על היבשת. טורבינות רוח בים גדולות מטורבינות יבשות ויכולות לייצר יותר כוח.

אנרגיית רוח מציעה יתרונות רבים, מה שמסביר מדוע מדובר באחד ממקורות האנרגיה הצומחים ביותר בעולם. מאמצי המחקר נועדו להתמודד עם האתגרים לשימוש רב יותר באנרגיית רוח. במאמר זה נחקור את היתרונות של אנרגיית הרוח וכמה מהאתגרים שהיא פועלת להתגבר עליהם.

יתרונות כוח הרוח

כוח הרוח הוא חסכוני. רוח היא  אחד ממקורות האנרגיה במחיר הנמוך ביותר הקיים כיום, ומחירה 1-2 סנט לקילוואט שעה לאחר זיכוי המס בייצור. מכיוון שהחשמל מחוות רוח נמכר במחיר קבוע לאורך תקופה ארוכה (למשל 20+ שנה) והדלק שלו בחינם, אנרגיית הרוח מקלה על חוסר הוודאות של עליית מחירים.

מקור דלק נקי

אנרגיית רוח אינה מזהמת את האוויר כמו תחנות כוח המסתמכות על בעירה של דלקים מאובנים, כמו פחם או גז טבעי, הפולטים חומר חלקיקי, תחמוצות חנקן ודו תחמוצת הגופרית – מה שגורם לבעיות בריאותיות ולנזקים כלכליים. טורבינות רוח אינן מייצרות פליטות אטמוספריות הגורמות לגשם חומצי, ערפיח או גזי חממה.

זה בר קיימא 

רוח היא למעשה סוג של אנרגיה סולארית. רוחות נגרמות על ידי חימום האטמוספירה על ידי השמש, סיבוב כדור הארץ ואי סדרים על פני כדור הארץ. כל עוד השמש זורחת והרוח נושבת, ניתן לרתום את האנרגיה המיוצרת בכדי להעביר כוח לרשת.

ניתן לבנות טורבינות רוח בחוות ייעודיות או בחוות קיימות

זה מועיל מאוד לכלכלה באזורים כפריים, שם נמצאים רוב אתרי הרוח הטובים ביותר. חקלאים וחוואים יכולים להמשיך ולעבד את האדמה מכיוון שטורבינות הרוח משתמשות רק בחלק קטן מהאדמה. בעלי תחנות כוח רוח משלמות תשלומי שכר דירה לחקלאי או לחוואי עבור השימוש בקרקע, ומספקים לבעלי הקרקעות הכנסה נוספת.

אתגרי כוח הרוח

עלויות תחרותיות

צריכת רוח עדיין חייבת להתחרות במקורות ייצור קונבנציונליים על בסיס עלות. למרות שעלות צריכת הרוח פחתה באופן דרמטי בעשורים האחרונים, פרויקטים של רוח צריכים להיות מסוגלים להתחרות כלכלית עם מקור החשמל הנמוך ביותר, ומקומות מסוימים עשויים לא להיות סוערים מספיק כדי להיות תחרותיים בעלויות.

מיקום

אתרי רוח טובים יבשתיים נמצאים לרוב במקומות מרוחקים, הרחק מערים בהן יש צורך בחשמל. יש לבנות קווי הולכה כדי להביא את החשמל מחוות הרוח לעיר. 

טורבינות עלולות לגרום לרעש וזיהום אסתטי

למרות שלתחנות כוח רוח יש השפעה מועטה יחסית על הסביבה בהשוואה לתחנות כוח קונבנציונליות, קיים חשש לרעש שמפיקים להבי הטורבינה וההשפעות החזותיות על הנוף.